Pratik Bilgiler

Alkollü İçki Lekesi Temizleme
» Şampuanlayın durulayın. Çıkmazsa beyaz ispirtoyla tekrar siliniz.
Ayakkabı Boyası Temizleme
» Tinerle siliniz. Çıkmazsa beyaz ispirtoyla silip durulayınız.
Çay, Kahve Lekesi Temizleme
» Şampuanla siliniz. Çıkmazsa %15 amonyaklı su ile siliniz.
Çikolata Lekesi Temizleme
» Suya %5 amonyak ilave edip siliniz. Şampuanla silip durulayınız.
Ciklet (Sakız) Lekesi Temizleme
» Kazıdıktan sonra perkloretilen veya tinerle tamponlayıp siliniz
Çimen Lekesi Temizleme
» Beyaz ispirtoyla siliniz.
İlaç Lekesi Temizleme
» Perkloretilenle siliniz.Çıkmazsa % 10 amonyaklı su ile siliniz.
Küf Lekesi Temizleme
» % 5-10 amonyaklı su ile siliniz.
Meyve Lekesi Temizleme
» Ilık su ile siliniz.
Mum Lekesi Temizleme
» Kazıdıktan sonra perkloretilenle siliniz.
Mürekkep Lekesi Temizleme
» Lekeyi kurutmadan tamponlayınız. Saf limon suyuyla siliniz.
Parfüm Lekesi Temizleme
» Beyaz ispirtoyla siliniz.
Süt, Yoğurt Lekesi Temizleme
» Şampuanla siliniz.Çıkmazsa beyaz ispirtoyla siliniz.
Şarap Lekesi Temizleme
» % 50 su-sirke karışımıyla siliniz.
Tırnak Cilası Temizleme
» Asetonla siliniz.
Tükenmez Kalem Lekesi
» Perkloetilenle siliniz
Yumurta Lekesi
» % 5 amonyaklı su ile silip durulayınız.
Halımı neden temizlemem/temizletmem gerekir?
» Dış mekandan gelen tozlar, kir kalıntıları, yiyecek, içecek döküntüleri, bakteriler, uçucu organik bileşikler ve başka birçok kirletici madde zamanla halınızın liflerine işlemektedir.Basitleştirecek olursak, halının yıkanması bir lavabo gibi işlev görür. Yukarıda belirtilen kirletici maddelerin tamamını toplar ve filtre eder.Bu, toplama ve filtre etme işlemi nefes aldığınız havayı temizler ve daha sağlıklı bir ortam oluşmasını sağlar.
Halımı ne sıklıkta temizletmem gerekir?
» Halı yıkama sıklığı, ev sakinlerinin sayısına ve kullanım düzeyine bağlı olarak evden eve farklılık gösterecektir. Fazla kullanılan odalarda 3-6 ayda bir, daha seyrek kullanılan odalarda ise 9-12 ayda bir temizletmeniz gerekir. Eğer çocuğunuz veya ev hayvanınız varsa, bütün ev halılarını en az yılda 2 defa komple temizletmeniz gerekir.
Halı üzerine kazara sıvı döküldü, kurumasını nasıl hızlandırabilirim?
» Halının kuruması; evin nemine, sıcaklığına ve elyafın yoğunluğuna bağlıdır. Kuruma sürecini hızlandırmak için, fanlardan yararlanabilir, pencereleri 5-6 santim açık bırakabilir, ısıtıcıyı açabilir (70-72 derece) ve daha sıcak havalarda klimayı açık bırakabilirsiniz.Nemli halıdan sert zemine geçerken özellikle dikkat edin. Sert zeminler kaygan olacaktır. Tamamen kuruyuncaya kadar halı üzerinde mümkün olduğu kadar az gezinilmesi sağlamaya çalışın. Kuruma sürecinde varsa ev hayvanlarını halı üzerinde gezdirmemeye gayret gösterin.
Ağır mobilyalardan ve keskin cisimlerden kaynaklanan çukur izleri giderilebilir mi?
» Bu tarz çukurlaşmaların ortadan kaldırılması için garanti verilemez.Bu duruma ısı, nem ve halıların belli araçlarla elle temizlenmesi katkıda bulunabilir. Halı yıkama işlemi sorunun çözümüne katkı sağlayabilir,yine de halının eski haline dönmesi zaman alabilir.Ciddi durumlarda böyle hasarlar kalıcı olabilir.
Halıların temizlenmesi sağlık, alerji konularında faydalı olur mu?
» Evet; halınızı, döşemelerinizi düzenli ve bilinçli temizletmeniz birçok alerji yapıcı maddeleri ve diğer kirleticileri ortadan kaldıracak ve daha iyi nefes almanızı sağlayacaktır. Uygun şekilde temizlenmeyen ve bakımı yapılmayan halılar ve kumaşlar bina içinde ve ev ortamında çeşitli sağlık sorunları yaratma potansiyeline sahiplerdir.
Halım eski, değiştirmem mi gerekiyor?
» Günümüzde halının değiştirilmesi oldukça maliyetli olduğu için, en iyisi kullanılan halı, kilim gibi eşyaları öncelikle profesyonel halı yıkama firmalarına temizletmektir. Bu, daha az maliyetlidir ve farklılık yaratabilir.
Halı yıkama işleminden sonra halılar çabuk kirlenir mi?
» Bazı ev sahipleri, halı temizleme işleminden sonra halının daha çabuk kirleneceği konusunda kaygı duyduklarını ifade etmişlerdir. Bu kaygı, birçok temizleme şirketinin temizlik işlemini uygun olmayan şekilde gerçekleştirmesinden kaynaklanmaktadır. Bu şirketlerin çoğu, masraftan kaçmak ve zamandan tasarruf etmek için en ucuz temizlik sıvılarını kullanmakta, çalışanlarına doğru dürüst eğitim vermemekte ve deterjan kalıntısını gidermek için ayrı bir durulama işlemi gerçekleştirmemektedir. Eğer halı yıkama ve halı bakımı bilinçli bir şekilde yapılmaz ve halıda deterjan bırakılırsa, yeniden kirlenme süreci hızlanacaktır.
Halıları toplarken nelere dikkat etmem gerekir?
» Temizlenecek olan alanlardaki kırılabilecek eşyaları güvenli bir yere taşımalısınız. Masalardaki resimler, lambalar, hatıra eşyaları vs. kaldırılmalıdır. Halılar, sarılıp rulo hale getirilirken halının üst yüzeyi iç kısımda kalmalıdır.